Rozszczep kręgosłupa (spina bifida)

Rozszczep kręgosłupa to wada rozwojowa, którą powoduje nieprawidłowe zwieńczenie kanału kręgowego, prowadzące m.in. do przepukliny. Do rozszczepu dochodzi jeszcze w okresie płodowym, jednak leczenie przeprowadza się dopiero po narodzinach dziecka.

Rozszczep kręgosłupa – charakterystyka

Rozszczep kręgosłupa to wada rozwojowa kręgosłupa, w której dochodzi do niedorozwoju łuków i wyrostków kolczystych jednego lub więcej kręgów oraz rdzenia kręgowego. Powstaje jeszcze w okresie prenatalnym (w brzuchu mamy) – około 3 tygodnia ciąży, kiedy to dochodzi do zamknięcia tzw. rynienki nerwowej i utworzenia cewy. Można ją sobie wyobrazić jako rurę, której ściany pokrywa otoczka będąca przyszłym kręgosłupem, zaś wnętrze wypełnia rdzeń kręgowy i mózg, po bokach zaś odchodzą nerwy do odpowiednich narządów i części ciała, zapewniając im ich właściwy rozwój oraz funkcję. Nieprawidłowy przebieg omówionego procesu może prowadzić do rozszczepu kręgosłupa i upośledzonej funkcji tworzącego się układu nerwowego.

Rozszczep kręgosłupa – przyczyny

W stanie prawidłowym kręgosłup dzieli się na odcinki: szyjny, piersiowy, lędźwiowy i krzyżowy. Każdy z tych odcinków tworzą połączone ze sobą kręgi o charakterystycznej budowie. Bez względu na odcinek kręgosłupa każdy kręg zbudowany jest z części przedniej: trzonu oraz z tylnej – łuku. Obie te części połączone ze sobą tworzą otwór kręgowy. Coś jakby na wzór kostnej obręczy, kółka, które postawione jedno na drugim (kręg na kręgu) tworzą jakby rurę zwaną kanałem kręgowym, w którym znajduje się rdzeń kręgowy i jego opony. W rozszczepie kręgosłupa część kręgów nie posiada prawidłowej budowy, przez co może dochodzić do przedostawania się rdzenia kręgowego poza kanał, a w konsekwencji do powstania tzw. przepukliny opon rdzeniowych lub przepukliny oponowo-rdzeniowej.

Od tego, w którym odcinku kręgosłupa doszło do rozszczepu, zależy stopień ciężkości choroby. Zmiany w pojedynczych kręgach zwykle nie dają objawów i mogą być wykryte przypadkowo podczas diagnostyki obrazowej zupełnie z innego powodu. W zmianach bardziej licznych uszkodzeniu kręgosłupa towarzyszy równoczesna nieprawidłowa funkcja rdzenia kręgowego. Dochodzi do zaburzenia przewodnictwa bodźców nerwowych do różnych części ciała. Mózg nie otrzymuje wtedy informacji o czynnikach działających na skórę ani też nie odpowiada na ich działanie. Dlatego dziecko nie czuje dotyku ani bólu, nie reaguje na kąpiel w zbyt ciepłej wodzie. Droga nerwowa w obie strony jest przerwana. Podobnie z mięśniami. Pozbawione unerwienia zanikają, nie mają siły pracować. Dziecko jest wiotkie, przelewa się przez ręce. Dochodzi do deformacji układu kostnego. W zależności od stopnia ciężkości choroby mogą nie podejmować właściwej funkcji także inne narządy. Pęcherz moczowy pozbawiony właściwego unerwienia nie opróżnia się. Gromadzący się w nim mocz zalega i stanowi pożywkę dla bakterii. Stąd tak częste u dzieci z rozszczepem zakażenia układu moczowego. W wielu przypadkach dochodzi do nieprawidłowego krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego, które w efekcie prowadzi do wodogłowia.

Rozszczep kręgosłupa – profilaktyka

Jako profilaktykę tej wady uważa się przyjmowanie kwasu foliowego przez kobiety w wieku rozrodczym, przed planowanym zajściem w ciążę i w pierwszym trymestrze jej trwania.

Leczenie rozszczepu kręgosłupa

Rozszczep kręgosłupa leczy się po urodzeniu dziecka operacyjnie, zamykając ujście rdzenia i skóry na plecach. By ochronić nerki i funkcję pęcherza moczowego stosuje się okresowe cewnikowanie. U niektórych dzieci może pojawić się potrzeba operacji ortopedycznych, jeśli pojawią się problemy ze stawami lub skrzywienia kręgosłupa.  Zwykle dzieci wymagają opieki i stałej kontroli wielu specjalistów: neurochirurga, urologa, neurologa, ortopedy, rehabilitanta i innych w zależności od przypadku.

Rozszczep kręgosłupa a badania prenatalne

Rozszczep kręgosłupa jest wadą, którą można podejrzewać na podstawie obrazu ultrasonograficznego wykonywanego w czasie badania kobiety ciężarnej. Istotne jest także badanie poziomu alfa-fetoproteiny, czyli substancji, której wzrost towarzyszy powstaniu wad cewy nerwowej, tj. rozszczep kręgosłupa.

Treść z serwisu medonet.pl